Világszerte egyre emelkedik az ételallergiában és ételintoleranciában szenvedők száma. Ha közvetlenül bennünket és környezetünket nem is érint a probléma, egy nagy családi esemény – például esküvő – alkalmával biztosra vehetjük, hogy a vendégek között lesz olyan, akinek speciális étrendet kell követnie a mindennapokban.
Az alábbi grafikán összegyűjtöttünk néhány szempontot, amelyre érdemes figyelnünk egy esküvő szervezésekor annak érdekében, hogy minden vendég önfeledten élvezhesse az ünnepi menüt.
Nem csak egy trend
Az ételallergiát minden esetben vegyük komolyan.
Az ételallergia olyan allergiás reakció, amellyel a szervezet kóros mértékben és módon reagál az elfogyasztott élelmiszerre vagy annak egyik-másik – az átlag fogyasztó számára ártalmatlan – összetevőjére. Kialakulásában minden esetben az immunrendszernek van fő szerepe. Akár kis mennyiségű élelmiszer elfogyasztása után komoly allergiás reakció léphet fel.
Ételintolerancia esetén a tünetek hasonlóak az ételallergiához, azonban allergiás reakció nem lép fel. Az emésztőrendszer betegsége, nem az immunrendszer váltja ki. A tünetek alapján az intolerancia az allergiás betegségektől nehezen különíthető el.
Gluténérzékenység és gluténmentes élelmiszerek
A gluténérzékenység egy olyan autoimmun betegség, amely során genetikai hajlam, kiváltó tényezők és bélrendszeri elváltozások eredményeként jelentkeznek tünetek. Kezelése élethosszig tartó gluténmentes diétával történik, amely megköveteli a glutén tartalmú élelmiszerek, mint például a búza, rozs, árpa és az ezekből készült termékek, valamint a gluténnel szennyezett élelmiszerek elkerülését is.
Az előrecsomagolt élelmiszerek címkéjén kötelező a glutént tartalmazó gabonafélék nevét az összetevők felsorolásában kiemelni, olyan betűtípussal, betűstílussal vagy háttérszínnel, amely azt egyértelműen elkülöníti a többi összetevőtől. A nem előrecsomagolt élelmiszerek esetében is kötelező a gluténtartalomra vonatkozó tájékoztatást a fogyasztók rendelkezésére bocsájtani valamilyen formában, ugyanakkor a diagnosztizált gluténérzékenyeknek az esetleges utólagos szennyeződés előfordulása miatt érdemes kellő óvatossággal kezelni a nem előrecsomagolt élelmiszereket.
A „gluténmentes” kijelentés csak abban az esetben használható, ha az élelmiszer a végső fogyasztónak értékesített formájában legfeljebb 20 mg/kg glutént tartalmaz.
Mit jelent az, hogy laktózmentes?
A tejcukor-, azaz laktózintolerancia akkor jelentkezik, ha a szervezet nem termel elegendő laktáz enzimet a tejcukor lebontásához szükséges mennyiségben. A laktáz enzim hiánya vagy csökkent mennyisége miatt a tejcukor (laktóz) lebontása nem megfelelő, amely az emésztőrendszerben maradva erjedésnek indul és kellemetlen tüneteket okozhat.
Ezért az érintetteknek általában kerülniük kell a tejtermékek fogyasztását, vagy alternatív megoldásokat kell keresniük, például laktózmentes termékeket vagy laktáz enzim kiegészítőket használhatnak az emésztés támogatására.
A Magyar Élelmiszerkönyv szerint „laktózmentes” az a tejtermék, amelynek maradék laktóztartalma kevesebb, mint 0,1 g laktóz/100 g tejtermék.
Ezek az információk segítenek abban, hogy mindenki számára élvezetes és biztonságos legyen az ünnepi étkezés, különösen egy olyan különleges alkalomkor, mint egy esküvő.
Forrás:
https://eteltcsakokosan.hu/vigyazzunk-az-etelallergiaval/
https://www.foodsafety.gov/sites/default/files/documents/usda-wedding-food-safety.pdf