Új cikksorozatunkban olyan közismert élelmiszerbiztonsági mítoszoknak járunk utána, amelyek a legtöbb háztartásban biztosan elhangzottak már. Tudományosan megalapozott trükkök vagy kockázatos szokások? A következő hetekben minden kiderül.
Mítosz: Elég csak megszagolni a tejet, tejtermékeket, hogy eldöntsem fogyaszthatók-e még.
A valóság: Sajnos nem biztonságos a „szag-tesztet” bevetni, különösen a fogyaszthatósági idővel rendelkező élelmiszereknél. A szaglásunkra hagyatkozni nem jó ötlet, mert a megbetegedést okozó baktériumokat nem lehet „kiszagolni”. A legtöbb esetben az élelmiszer-eredetű megbetegedést okozó étel íze, színe, illata, állaga nem mutat elváltozást, ezért legyünk elővigyázatosak és ne fogyasszuk el a lejárt fogyaszthatósági idejű termékeket.
Azt, hogy egy élelmiszer fogyaszthatósági vagy minőségmegőrzési idővel van ellátva, a termék gyártója dönti el.
Vásárláskor és a felhasználás során mindig figyeljünk arra, hogy milyen terméket választunk!
A minőségmegőrzési idő az élelmiszer minőségre vonatkozik, vagyis ezek a termékek a csomagoláson feltüntetett dátum után is adhatunk egy esélyt, azonban előfordulhat, hogy nem lesz olyan jó az ízük vagy az állaguk esetleg megváltozhat. A fogyaszthatósági idővel rendelkező termékek esetében viszont ne kockáztassunk, a lejárati idő után ne fogyasszuk el őket.
Mítosz: A kifőzött rizst hosszú ideig tárolhatom.
A valóság: A megfőtt, és lehűtött rizst 1-2 napon belül fogyasszuk el, és maximum egyszer melegítsük újra.
Miért?
A nyers rizs tartalmazhatja a Bacillus cereus nevű baktérium spóráit, amely komoly megbetegedést okozhat! A Bacillus cereus spóráia rizs főzése után is életben maradhat, és minél tovább hagyjuk a rizst szobahőmérsékleten, annál nagyobb az esély arra, hogy ez a baktérium szaporodni kezd és mérgező toxinokat termel.
Fontos, hogy maximum egyszer melegítsük újra a rizst, és amikor újra melegítjük, győződjünk meg róla, hogy alaposan átmelegítettük. Az újra-melegítési szabály nem csak az otthon kifőzött rizsre igaz, hanem a házhoz rendelt ételek esetén is!
Főzést követően a megmaradt rizst hűtsük le, amilyen hamar csak tudjuk, hűtsük le és ne hagyjuk a rizsfőzőben vagy a serpenyőben kihűlni. A rizst a hűtést követően le is fagyaszthatjuk!