A konyha a legtöbb háztartásban a lakás központi helyisége. A konyha gyakran egy közösségi tér is, ahol a főzésen és étkezésen túl tanulunk, játszunk, megvendégelünk barátokat.
Ez viszont élelmiszerbiztonsági szempontból kiemelt kockázatokat rejthet, hiszen a többfunkciós használat együtt járhat a baktériumok elszaporodásával. Vannak a konyhában olyan kritikus helyek és pontok, amelyeket rendszeresen és módszeresen kell tisztítanunk, mint a hűtőszekrény, vágódeszkák és persze a konyhapult. De vannak olyan „eldugott helyek” is, amikről hajlamosak vagyunk elfeledkezni, vagy nem is gondoljuk fontosnak a rendszeres tisztításukat. Pedig a legtöbb élelmiszer-eredetű megbetegedés a háztartások higiéniai gyakorlataira vezethető vissza, ezért érdemes odafigyelnünk.
Melyek lehetnek ilyen „eldugott helyek”?
Edényszárító
Legtöbbször áll valamennyi víz a csepegtetőtálcában, ami baktériumok táptalajává válhat. Minden használat után, ha leszedtük az edényeket, öntsük ki és töröljük is szárazra.
A kenyérpirító morzsatálcája
Ha pirítós készítése közben égett szagra leszünk figyelmesek (miközben a toastunkkal minden rendben), az biztos jele annak, hogy legfőbb ideje kitakarítani a morzsatálcát. Egyes pirítóknál egyszerűbb a művelet, más típusoknál kicsit komplikáltabb, de mindenképpen érdemes időt szakítani rá.
A hűtő és a fagyasztó fogantyúi
Ha a polcok tiszták, és a hűtő mélyén sem lapulnak gyanús eredetű ételmaradékok, még nem vagyunk készen. Érdemes vetni egy pillantást a fogantyúra vagy a markolatra, és töröljük át fertőtlenítőszeres kendővel.
Sütőkesztyű
Legalább annyira koszolódik, mint a konyharuhák, a legegyszerűbb, ha azokkal együtt – és ugyanolyan gyakorisággal – bedobjuk a mosógépbe.
Visszazárható zacskók
Itt két jó megoldás közül választhatunk. A különböző alapanyagokhoz (hús, zöldség, tejtermék) vagy rendszeresítünk külön zacskókat, vagy könnyen kitisztíthatókat választunk – és minden egyes használat után ki is öblítjük és kimossuk őket.
Ételtartó dobozok
Hiába praktikus a műanyag doboz, egy nagy hátránya, hogy a műanyag könnyen beveszi a bennük tárolt ételek szagát. Az alapos mosogatáson túl időnként vessük be az ecetes oldattal történő kitisztítását is.
A „fertőtlenítéshez” készíthetünk otthon egyedi pasztát is. Az alábbi összetevőket összekeverjük, rádörzsöljük a zacskó felületére, majd 15 perc után leöblítjük.
- szódabikarbóna
- ecet
- citromlé
Szemetes
A kellemetlen szagok és egyéb, élelmiszerek által okozott szennyeződések kiküszöbölésére ajánlott a szemetest hetente átmosnunk fertőtlenítőszerrel. A rendszeres ürítés ellenére sem marad makulátlan a szemetes, belső falán hajlamosak megjelenni kis ételmaradékok és egyéb nehezen azonosítható foltok. Ezért érdemes rendszeresen tisztítanunk a szemetest, használata után pedig mindig alaposan kezet mosni.