Nébihoktatás

Csak bedobom a salátába, és kész?

Novemberrel beköszöntött a tél, amelynek hatására fokozatosan csökken a boltokban kapható szezonális zöldségek és gyümölcsök választéka. Ha a szezonális termékeken túl másra vágyunk, érdemes a fagyasztott áruk felé vennünk az irányt, vagy a saját fagyasztott gyümölcseinket felhasználni. Bár ez minden évszakban praktikus megoldás lehet, ne felejtsük el, hogy fagyasztott termékek felhasználása esetén is fontos néhány dolgot szem előtt tartani.

Mire figyeljünk vásárláskor?

  • Vásárláskor a hűtött és mirelit termékeket tegyük be utoljára a bevásárlókocsiba.
  • Csak olyan hűtőpultból vásároljunk, ahol sértetlen és bontatlan csomagolású árut találunk.
  • Ügyeljünk arra, hogy az árukon látható-e felolvadásra és újbóli lefagyasztásra utaló jel. Árulkodó, ha a zacskóban levő élelmiszer alakja elváltozott (deformált) vagy tömbszerűen helyezkedik el a zacskóban. Szemes termésnél figyeljünk arra, hogy jól kitapinthatóak legyenek az egyes szemek. A mélyhűtő falán vagy az élelmiszerek csomagolásán látható jégréteg ugyancsak gyanúra adhat okot.
  • Mindig olvassuk el a minőségmegőrzési időre vonatkozó dátumot, aminek jól olvashatónak kell lennie.
  • Abban az esetben, ha a vásárlás és a hazaérkezés között sok idő telik el, a fagyasztott termékek elkezdhetnek felolvadni. Törekedjünk arra, hogy a fagyasztott élelmiszerek minél hamarabb a mélyhűtőbe kerüljenek.

Csak bedobom a salátába, és kész! Vagy nem?

Gyakran megfeledkezünk arról, hogy a fagyasztott termékek esetén is a csomagoláson feltüntetett, gyártó által javasolt módon használjuk fel a terméket fogyasztás előtt. A mirelit termékeket sok esetben nem elegendő csak felolvasztani, hanem hőkezelni is szükséges/megfőzni-megsütni/.

A felolvasztást hűtőben vagy mikróban végezzük. Nem ajánlott szobahőmérsékleten kiengedni a termékeket, és vízben sem! A fagyasztással ugyanis nem pusztulnak el a káros baktériumok, csak megáll-lelassul a szaporodásuk. Amikor elkezdjük felolvasztani az egyes élelmiszereket, a folyamat újra beindulhat. A termék külső része nagyon hamar átveszi a külső hőmérsékletet—elkezdenek szaporodni a káros mikróbák, azonban a belső rész még fagyos lehet. Ha ez nem megfelelő hőkezeléssel társul, az komoly megbetegedést okozhat.

Az otthoni fagyasztás rejtelmei

  • Az egyszer felengedett élelmiszert újra fagyasztani nem szabad, mert felolvadáskor az élelmiszerben esetlegesen jelen lévő, romlást okozó vagy kórokozó mikroorganizmusok szaporodásnak indulhatnak. Ismételt lefagyasztás, majd felengedés után már nem lehet megállapítani, hogy mennyi ideig, milyen hőmérsékleten volt visszafagyasztás előtt tárolva. Ugyanakkor a csak egyszer fagyasztott, helyesen fagyasztva tárolt termék felengedtetés után mikrobiológiai szempontból gyorsabban romlik, mint a még le nem fagyasztott.
  • Állítsuk be az optimális hőmérsékletet! Ez ajánlottan a 0-5 °C fok, a fagyasztóban pedig -18 °C fok, vagy annál hidegebb.
  • A csomagoláson a gyártók egyértelműen feltüntetik a tárolásra vonatkozó szabályokat: ezt mindig érdemes alaposan átnézni és betartani.
  • A hűtőszekrény és fagyasztó tisztaságára mindig figyelni kell. A mélyhűtőt rendszeresen le kell engedni és kitakarítani. Ez nem csak a megfelelő higiéniát biztosítja, hanem segít abban is, hogy a készülék megfelelően hűtsön, sőt  a megfelelő karbantartással háztartási gépeink hosszabb távon működő képesek maradnak.

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogadom Tovább