Nébihoktatás

Ünnepi ételek biztonságosan

Közeleg a karácsony, a szeretet ünnepe. E különleges alkalomra a Nébih Oktatási Program csapata összegyűjtött néhány hasznos élelmiszerbiztonsági tanácsot, hogy az ünnepi menüsor ne csak finom, de biztonságos is legyen mindenki számára! Az ünnepek alatt sokat sütünk-főzünk családunknak és szeretteinknek, ezért fontos, hogy ne csak az ízekre, hanem az élelmiszerbiztonságra is odafigyeljünk.

A tyúkhúsleves gazdagon az igazi!

Mindenki nagy kedvence, a tyúkhúsleves, nagymamáink receptje alapján készítve az ünnepi asztal igazi sztárja lehet. Azonban néhány fontos élelmiszerbiztonsági szabályt mindenképpen tartsunk szem előtt.

A csirkehúst nem szükséges megmosni. Ennek oka, hogy a megmosása során a baktériumok (például a Salmonella) a vízcseppek által szétszóródhatnak a konyhai felületeken, és ez növeli a keresztszennyeződés kockázatát. Helyette közvetlenül tegyük a húst a fazékba.

Arra is ügyeljünk, hogy használjunk külön vágódeszkát és kést a nyers hús feldolgozásához és a zöldségek előkészítéséhez. Ha végeztünk, ne feledkezzünk meg az alapos elmosogatásról sem!

A hús mellett a zöldségek adják meg a leves aromáját, fontos, hogy mindig folyó víz alatt mossuk őket, még akkor is, ha meghámozzuk őket. Ezzel eltávolíthatjuk a földmaradványokat és a felületi szennyeződéseket.

Főzés során győződjünk meg arról, hogy a leves legalább 75°C-on fő, hogy a benne lévő mikroorganizmusok elpusztuljanak.

A kész levest az ebéd után hűtsük le gyorsan – például hideg vízbe állított edényben – és tároljuk hűtőszekrényben. Két napon belül fogyasszuk el és étkezés előtt forraljuk fel újra. Ha a tésztát külön főzzük, hűtőszekrényben, jól záródó edényben tároljuk, és 1-2 napon belül használjuk fel. Ne hagyjuk szobahőmérsékleten, mert a nedves közegben gyorsan elszaporodhatnak a baktériumok.

Ponty a karácsonyi asztalon

A karácsonyi asztal egyik kedvelt fogása a rántott ponty. A halhús konyhai felhasználása, magas víztartalma miatt különös odafigyelést igényel, egészen a megvásárlástól a felhasználásig.

Friss hal vásárlásakor érdemes figyelnünk, hogy a halpult és környéke tiszta, rendezett legyen, és ne érezzünk kellemetlen, romlott halszagot a környezetében. A megvásárolt halat gondosan csomagoltassuk be.

A pultban a friss halat az olvadó jég hőmérsékletén (0-2°C), jégágyon tartják, tálban vagy tepsiben, halfajonként elkülönítve. Az igényes pultban feltüntetik, hogy a hal tenyésztett, vagy vadon fogott, és jelölik a származási helyét is. Az élő halak esetében az akvárium tiszta, vize átfolyós rendszerű, folyamatosan cserélődik, mellette levegőztetett, és a halak nem zsúfoltan vannak benne. 

Amennyiben mirelit terméket vásároltunk ügyeljünk arra, hogy a minőségmegőrzési idő lejáratát követően három hónapon belül mindenképp használjuk fel a halat. Figyeljünk arra is, hogy a már egyszer felengedett halat újra fagyasztani nem szabad!

A nyers hal – mint minden nyers élelmiszer – hordozhat szemmel nem látható szennyeződéseket. Vásárlása, tárolása és elkészítése során ezért figyelnünk kell arra, hogy az esetleges keresztszennyeződéseket megelőzzük. Fontos a hal elkülönített kezelése, tárolása, a használt felületek tisztítása.

Otthon jól záródó dobozban tegyük a halat a hűtőszekrénybe. Amennyiben a vásárlás napján a halat nem használjuk fel, tanácsos konyhakész állapotában, gondosan becsomagolva és felcímkézve lefagyasztani.

A hal magas víztartalma miatt gyorsan romlik, ezért a feldolgozást is gyorsan kell végezni, a hús csak addig legyen hűtetlenül, ameddig feltétlenül szükséges. A fagyasztottan vásárolt halak egy része közvetlenül a fagyasztóból kivéve süthető, főzhető. Abban az esetben, ha felolvasztjuk, az olvasztást 0-5°C-os hűtőben végezzük.

Ami a kész halételek tárolását illeti: a halból készült ételt lehetőleg az elkészítése után fogyasszuk el, és ne tároljuk.

Az olaj használatakor és tárolásánál is érdemes odafigyelni néhány dologra, hiszen a rántott pontyot is jellemzően bő olajban sütjük.

Előszöris nem minden olaj alkalmas magas hőmérsékletű sütésre. A különböző típusú olajok (pl: extra szűz olívaolaj, kókuszolaj, napraforgóolaj, repceolaj, stb) eltérő füstponttal rendelkeznek. Ez az a hőmérsékelt, amelyet meghaladva az olaj égni, ezért füstölni kezd.

Olajban sütéskor, a sütőolajok esetében figyeljünk rá, hogy az olaj hőmérséklete ne lépje túl a 170-180˚C-ot, a túl magas hőmérséklet kedvezőtlen hatással van az olaj sütési élettartamára és kémiai szerkezetére.

  • A nedves, felolvasztott élelmiszereket itassuk fel, mielőtt az olajba tennénk.
  • Sütéskor ne pótoljuk friss zsiradékkal a régit, mert ezzel felgyorsul a friss zsiradék bomlása.
  • A sütésből, panírozott ételek sütéséből visszamaradó elszenesedett apró szemcséket, morzsákat szűrjük ki az olajból.

Mindig figyeljünk arra, hogy az olajokat fénytől védve tároljuk, mert hamar avasodnak. A használt sütőolajat nem szabad a lefolyóba önteni! Leadhatjuk különböző gyűjtőpontokon térítésmentesen.

A tökéletes majonézes krumplisaláta

A krumplisaláta egyik fő összetevője a majonéz, amelyből lehetőség szerint használjuk a boltban kapható változatot. Ha mégis házi majonéz készítésére adnánk a fejünket, kiemelten fontos, hogy betartsuk az alábbi szabályokat. Mivel nyers tojást tartalmaz, fennáll a kockázata annak, hogy szalmonella baktérium kerülhet bele. Ezért kisgyermeknek és várandósoknak ne tálaljuk fel.

Tojás vásárlásnál ellenőrizzük annak minőségmegőrzési idejét. A tiszta tojást nem kell felhasználás előtt megmosni. Mosás során megsérülhet a tojás természetes, külső védőrétege és a héj átjárhatóvá válhat a baktériumok számára. Ha külső szennyeződést látunk, próbáljuk meg szárazon megtisztítani.

Fontos, hogy a tojásokat felhasználás előtt is ellenőrizzük. Törjük fel egyesével a tojást egy kis tálkába és állaga, szaga alapján döntsünk, hogy felhasználjuk-e. Ha a fehérje zavaros, a sárgája elfolyósodott, vagy színe, szaga nem a szokásos, ne használjuk fel.

Házi majonéz készítéséhez mindig friss tojásokat használjunk. A bolti majonézek esetében pedig arra figyeljünk, hogy felbontás után a hűtőszekrényben tároljuk.

A saláta elkészítéséhez tejfölre is szükségünk lesz, ezt mindig hűtőszekrénybe tároljuk. A gyorsan romló élelmiszerek (például tejföl, párizsi, darált hús, nyers hal, sajt stb.) csomagolásán fogyaszthatósági időt tüntetnek fel, amely azt az időpontot jelöli, ameddig az élelmiszer még biztonsággal elfogyasztható. A feltüntetett fogyaszthatósági dátum után már nem szabad elfogyasztani az élelmiszert, mert megbetegedést okozhat. Ha már lejárt a tejföl, ne kockáztassunk és ne használjuk fel, akkor sem, ha nem látunk elváltozást.

Majonézes burgonyasaláta nincs burgonya nélkül! Azt biztosan mindannyian tudjuk, hogy a krumplit száraz, hűvös helyen kell tárolnunk. De azt már nem biztos, hogy nem érdemes például vöröshagyma mellett tárolni, mert úgy gyorsabban megromolhat. Műanyag zacskót sem érdemes használnunk, mert zacskóba bezárva a nedvességet kedvező körülményeket alakíthat ki a penészgombáknak. Lehetőség tároljuk elkülönítve, akár kis kosárban, hűvös helyen, hogy minél tovább jó minőségben fel tudjuk használni.

A jól megérdemelt desszert: diós és mákos bejgli

A dió és a mák előkészítésekor ellenőrizzük, hogy azok ne legyen penészesek. A penészgombák mérgező anyagokat, például aflatoxinokat termelhetnek, amelyek egészségkárosító hatásúak lehetnek. A legjobb, ha friss alapanyagokat vásárolunk megbízható forrásból.

Ha lekvárt is teszünk a töltelékbe, győződjünk meg róla, hogy az is kifogtalan minőségű, nem penészes. A penészt nem elég csak a tetejéről eltávolítani, mivel a gomba fonalai mélyebbre hatolhatnak.

A tészta készítésekor az élesztőt frissen használjuk, és ügyeljünk a csomagoláson feltüntetett lejárati dátumra, a lejárt élesztő nem biztos, hogy megfelelően fog működni.

A nyers tojás felhasználása során itt is kerüljük a keresztszennyeződés lehetőségét: a tojáshéjat ne érintsük a többi alapanyaghoz, és a nyers tojásos edényeket azonnal mossuk el.

A kész bejglit száraz, hűvös helyen tároljuk, jól lefedve, hogy ne száradjon ki.

A Nébih Oktatási Program Csapata mindenkinek kellemes karácsonyi ünnepeket, és boldog, élelmiszer-eredetű megbetegedéstől mentes új évet kíván!

Képek forrása: Canva

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogadom Tovább