Nébihoktatás

Húsvéti hangolódás: biztonságos és fenntartható húsvéti finomságok

A húsvét a hagyományok és a családi összejövetelek ünnepe, amelyben fontos szerepet kapnak finom ételek is. Azonban nemcsak az ízekre, hanem az élelmiszerbiztonságra és a fenntarthatóságra is érdemes odafigyelni. Nézzük meg, hogyan készíthetünk biztonságos és pazarlásmentes húsvéti fogásokat!

Hidegtál – sonkatekercs és kaszinótojás

A húsvéti asztal egyik népszerű fogása a gondosan elkészített hidegtál, amely kaszinótojást, sonkatekercset és franciasalátát is tartalmazhat. A változatos formában összerakható finomság a család kedvence, de érdemes odafigyelnünk készítésekor, mivel gyakran tartalmaznak kockázatos alapanyagokat, mint a házi majonéz vagy a tojás.

Fontos, hogy mindig friss és megfelelően tárolt alapanyagokat használjunk, konyhánk mindig legyen tiszta, ahogy konyhai eszközeink és a kezünk is, ezzel elkerülhető a keresztszennyeződés. A hidegtálakat hűtve kell tartani, és nem szabad 2 óránál hosszabb ideig szobahőmérsékleten hagyni. Kültéri rendezvényeken használjunk hűtőtáskát vagy jégakkuval ellátott tálcákat.

A főtt tojást, amelyet a töltelékhez használunk fel, mindig alaposan főzzük meg, legalább 10 percig. A majonézes ételeket tartsuk hűtőben, és csak közvetlenül fogyasztás előtt vegyük ki. Mivel a nyers tojás kockázatos alapanyagnak számít, inkább a boltban elérhető, pasztőrözött tojásból készült majonézeket részesítsük előnyben, a maradékokat pedig 1-2 napon belül fogyasszuk el!

Főtt, füstölt sonka tormával és friss tavaszi zöldségekkel

Ha húsvéti asztal, akkor főtt sonka, csípős torma egy kis retekkel és újhagymával! Ahhoz, hogy ezeket biztonságosan fogyaszthassuk, érdemes néhány alapvető élelmiszerbiztonsági szabályt betartani.

A füstölt sonka már tartósított húsáru, de főzés után könnyen romlandó lehet. Ügyeljünk arra, hogy alaposan főzzük meg, a vízbe bátran tegyünk különböző fűszereket például babérlevelet vagy fokhagymát, de a termék magas sótartalma miatt inkább ne sózzuk. A főtt sonkát hűtőben, jól lefedve tároljuk, és 3-4 napon belül fogyasszuk el.

A sonka ízeit kiemeli a torma, ami frissen reszelve a legintenzívebb, de ha kész krémet vásárolunk, figyeljünk a megfelelő tárolásra, felbontás után ennek is a hűtőszekrényben a helye.

A kertben szedett retek, újhagyma és saláta a tavaszi ízek fellegvárai. Fogyasztásuk előtt viszont ügyeljünk az alapos tisztításra! Mindig bő, folyó víz alatt mossuk át a zöldségeket. Ezeket hűtőben tároljuk, külön a nyers húsoktól és tejtermékektől. Csak friss, roppanós állagú zöldségeket fogyasszunk, a fonnyadt vagy nyálkás darabokat dobjuk ki.

Húsvéti kalács

A házi kalács az ünnepi reggelik kedvence – legyen szó fonott, mazsolás vagy sós változatról. Bár a kalács sütése nem tűnik kockázatosnak élelmiszerbiztonsági szempontból, mégis érdemes figyelni az alapanyagok megfelelő kezelésére, a higiénikus elkészítésre és a tárolásra, hogy a végeredmény ne csak finom, hanem biztonságos is legyen.

A lisztet, tejet, vajat, tojást és élesztőt mindig frissen, megbízható forrásból szerezzük be. A tésztát tiszta kézzel és fertőtlenített felületen készítsük. A nyers tojással való érintkezés után mossunk kezet, hogy elkerüljük a keresztszennyeződést. A kelesztett tészta nyers tojást tartalmaz, amely hordozhat szalmonellát, ezért ne kóstoljuk meg sütés előtt. A tésztát ne hagyjuk túl sokáig állni meleg helyen, mert könnyen megromolhat.

Sütéskor ügyeljünk arra, hogy a kalács belsejének is teljesen átsültnek kell lennie. Ha bizonytalanok vagyunk, tűpróbával ellenőrizhetjük.

Fontos odafigyelni a tárolásra is. A kalácsot hűvös, száraz helyen, letakarva tartsuk, hogy ne száradjon ki. Ha a kalács tölteléket tartalmaz (pl. túrós vagy diós), érdemes hűtőben tárolni, hogy elkerüljük a romlást.

A kész kalács nagyon jól fagyasztható: szeleteljük fel, és légmentesen csomagoljuk be, hogy később is élvezhessük a húsvét ízeit!

Répatorta

A répatorta egyre népszerűbb desszert, amely különleges ízvilágával és tápláló összetevőivel tökéletes választás húsvéti vagy más ünnepi alkalmakra. A fűszeres, édes tészta puhaságát és szaftosságát a friss répa adja, de ahhoz, hogy minél tovább élvezhessük, nézzük, mire érdemes odafigyelnünk!

A répa legyen friss, tiszta és jól megmosott, hiszen a nyers zöldségek szennyezettek lehetnek baktériumokkal. Mielőtt elkezdenénk a tortát készíteni, mindig mossunk kezet, és fertőtlenítsük a munkafelületet, hogy elkerüljük a keresztszennyeződést.

 A nyers tojással készült krémeknél kerüljük a kóstolgatást, a tálat, és a spatulát ne adjuk oda a gyerekeknek, hogy „tisztára nyalják”. A tésztát mindig alaposan süssük át.

Miután a torta megsült, hagyjuk teljesen kihűlni, mielőtt feldíszítjük. A túlságosan meleg torta krémje megolvad, és a torta könnyen deformálódhat. A torta légmentesen tárolva akár 3-4 napig is friss marad.

Egy kis extra: tojáslikőr

A tojáslikőr népszerű ünnepi ital, amely krémes állagával és édes ízével sokakat rabul ejt. Azonban a házi készítésű és bolti változatok esetében is fontos az élelmiszerbiztonság, hiszen nyers tojást és tejtermékeket tartalmazhat, amelyek megfelelő kezelés nélkül egészségügyi kockázatot jelenthetnek.

Ha házi tojáslikőrt készítünk, érdemes pasztőrözött tojást vagy tojássárgáját használni, hogy csökkentsük a szalmonella kockázatát. Készítéskor melegítsük legalább 75°C-ra, hogy elpusztítsuk a kórokozókat. Vegyük figyelembe, hogy az alkoholtartalom nem mindig elegendő a mikroorganizmusok elpusztításához. A szennyeződések elkerülése érdekében mindig tiszta edényeket és keverőeszközöket használjunk.

A házi tojáslikőrt hűtőben kell tárolni, és néhány napon belül elfogyasztani. A bolti változatok esetében kövessük a csomagoláson feltüntetett tárolási ajánlásokat. Ezek a termékek általában pasztőrözött tojásból készülnek, és hőkezelésen esnek át, így biztonságosabbak lehetnek a házi változatnál. Mindig ellenőrizzük a termék lejárati idejét, és felbontás után ezt is hűtve tároljuk!

Kellemes és tudatos húsvétot kíván a Nébih Oktatási Program csapata!

Képek forrása: Canva

Adatkezelési tájékoztatónkban megismerheti, hogyan gondoskodunk személyes adatai védelméről. Weboldalunk cookie-kat (sütiket) használ a jobb felhasználói élmény érdekében, melynek biztosításához kérjük, kattintson az „Elfogadom” gombra. Elfogadom Tovább